przewodnicy turystyczni

Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne

Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne

Studzieniczna jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, tuż obok Augustowa.  Nazwa jeziora jak i sanktuarium pochodzi od studni, która według legendy i wierzeń zawiera  cudowną wodę uzdrawiającą choroby oczu. Sanktuarium w Studzienicznej jest związane z objawieniami Matki Boskiej, które miały miejsce w XVIII w. Obecnie jest głównym miejscem kultu maryjnego w diecezji ełckiej.

Na terenie tego pielgrzymkowego miejsca mieszczą się Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, cudowna studzienka oraz Kapliczka Najświętszej Maryi Panny. W murowanej Kapliczce znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzienicznej wykonany w XVIII w. przez nieznanego artystę. Dzieło stworzone na podobiznę obrazu  Matki Boskiej Częstochowskiej ukoronowano koronami papieskimi w 1995 r. Niemal tuż przy kaplicy znajduje się studzienka z cudownym uzdrawiającym źródłem. Jest ona obudowana drewnianą altanką, a nad samym źródłem wody umieszczono  figurę Matki Boskiej. Zarówno do kapliczki jak i studzienki prowadzi ścieżka usypana na grobli z 1920 r. Drewniany Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej wybudowany w połowie XIX w. ujmuje zarówno swoją zewnętrzną prostotą jak i niezwykle ciekawym wnętrzem. W środku znajdują się trzy ołtarze, a to co szczególnie przyciąga wzrok to krucyfiks nad prezbiterium i żyrandole z rogów łosia.

Sanktuarium w Studzienicznej  od 1999r. kojarzy się z wizytą Papieża Jana Pawła II. Wtedy to 9 czerwca wypowiedział on pamiętne i prorocze słowa: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”. Wydarzenie to upamiętnia postawiony na pomoście jeziora Studzieniczne pomnik Papieża. Miejsce to ma szczególne właściwości, ponieważ widok figury Jana Pawła II na tle jeziora niezwykle uspokaja i pozwala na wewnętrzne wyciszenie.

Teren na jakim położone jest sanktuarium to przepiękna przyroda, która dodatkowo umila pobyt w tym miejscu.  Studzieniczna leży nad jeziorem, wśród ponad stuletnich dębów i dziewiczej natury  Doliny Rospudy.

Studzieniczna leży przy trasie Augustów – Sejny, ok. 7 km. za Augustowem. Jadąc tą trasą powinniśmy się skupić na prawej stronie i właśnie tam szukać drogowskazu informującego nas o skręcie do Studzienicznej.

Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne, autor Żebrowski Michał
Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne, autor Żebrowski Michał
Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne, autor Żebrowski Michał
Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne, autor Żebrowski Michał