przewodnicy turystyczni

Mazury - tajemnicza kwatera H. Himmlera w Pozezdrzu

Mazury - tajemnicza kwatera H. Himmlera w Pozezdrzu

Najbardziej tajemniczym - wśród kwater niemieckich dowódców z II wojny światowej w dawnych Prusach Wschodnich - jest kompleks "Hochwald", wzniesiony na potrzeby Heinricha Himmlera, szefa SS, Gestapo i policji, a od 1943 roku ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy.

Niewiele danych dotrwało do naszych czasów o tym obiekcie. Na miejsce swego stacjonowania w Prusach Himmler wybrał las pod Pozezdrzem, przy drodze łączącej Giżycko z Węgorzewem. Kompleks składał się z sześciu betonowych schronów oraz rozlokowanych między nimi drewnianych baraków. Głównym obiektem był duży schron, przypominający największe obiekty w Mamerkach (Mauerwald), czy Gierłoży (Wolfsschanze). Dotrwał do naszych czasów, ale jego wnętrze zostało całkowicie zniszczone.

Z miejscem tym łączy się kilka zagadkowych historii. Podobno Niemcy w 1944 roku nie zdążyli wywieźć stąd całych archiwów i część zakopali lesie. Gdzie? Do dziś nie udało się odnaleźć tego miejsca. Inna opowieść mówi o tym, iż pod koniec 1944 roku dwa pojazdy opancerzone z ładunkiem z kwatery Himmlera zostały zatopione w jeziorze Gołdopiwo. Mimo poszukiwań i tej historii nie udało się potwierdzić.

Kwatera w Pozezdrzu została ewakuowana z końcem 1944 roku.

Mimo zniszczeń obiekt dostępny jest do zwiedzania. Zalecamy ostrożność, szczególnie w korytarzu wewnątrz i pozostałościach pomieszczeń. Wstęp jest bezpłatny.

Od parkingu prowadzi bardzo przyjemna ścieżka - około 300 metrów - prowadząca dawnym nasypem kolejowym, przy którym ulokowana była bocznica dla kwatery.

Dane teleadresowe

Bunkier Himmlera

Pozostałości kwatery z okresu II wojny światowej


Miejscowość Pozezdrze
Powiat Węgorzewski

Przy drodze krajowej 63
obiekt oznaczony tablicą informacyjną.

(wyjazd z Pozezdrza w kierunku Węgorzewa)
parking dla samochodów.

Mazury - tajemnicza kwatera H. Himmlera w Pozezdrzu, autor Kędzierski Marcin
Mazury - tajemnicza kwatera H. Himmlera w Pozezdrzu, autor Kędzierski Marcin
Mazury - tajemnicza kwatera H. Himmlera w Pozezdrzu, autor Kędzierski Marcin